Країна барвистої музики

Ігрову програму "У царині мистецтва" підготувала й провела вихователь екіпажу "Бригантина" Горайко Н.В.

Мета: ознайомити учнів з назвами і виглядом музичних інструментів,розкрити емоційну сферу, самовиразитись; поглибити розуміння учнями зв’язків музики з навколишнім середовищем; домагатись виразності виконання пісень; розвивати емоційність, уяву, сприйняття і відтворення музики; активізувати творчі здібності; виховувати інтерес та любов до музики.

Мистецтво – пошук прекрасного в буденному Енгр


Мистецтво — саме життя, і воно безсмертне. Оскар Уайльд

Справжні безсмертні твори мистецтва залишаються доступними і доставляють насолоду всім часам і народам. Гегель

Воістину, мистецтво укладено в природі; хто вміє виявити його, той володіє ним. АльбрехтДюрер

Хід заняття:


I. Організаційний момент.

Музика - це диво , радість , чудеса.

Музика - це сонце , зорі , небеса.

Музика - це честь і відвага.

Музика - це мудра порада.

Музика – троянди й спориші….

Музика живе в моїй душі.

II.Вступне слово.

Вихователь.Доброго дня усім, хто завітав сьогодні на зустріч з музикою.

Музика... З давніх-давен наші предки прагнули передати у звуках свій настрій, переживання, радість, смуток. Музика виникла ще в сиву давнину і вже тоді стала джерелом естетичної насолоди. Вона надихала людей на сміливі вчинки, наснажувала відчуттям краси і благородства. Не випадково ще в найдавніших грецьких міфах серед дев'яти муз, красномовних дочок Зевса, особливо обожнювали юну покровительку поезії та музики Евтерпу. Древні говорили: «Сміливіше прилучайтеся до чар мистецтва, і воно ще більше вабитиме вас».

Учень:

Музика

О! Музика! Яке це справді диво,

Вона підносить в сині небеса,

Ти невагомий і летиш щасливо,

А навкруги простори і краса.

І стільки щастя, радості легкої,

Любові, світла, ласки навкруги.

Краси божественної, неземної,

Реальність враз втрачає береги...

А хвиля музики тебе несе, гойдає.

Відносить в загадкові світи.

І вабить душу, ніжно пригортає.

Частинкою її стаєш і ти.

І все земне уже неактуальне,

А лише музика в душі твоїй луна.

То спрагла, лагідна, а то печальна,

Але тобою випита до дна.

Вихователь. А зараз послухайте одну цікаву притчу.

Якось засперечалася природа з музикою: “ Ну що в тебе, музико, є – тільки сім нот. А от у мене і спів пташок, і шурхотіння листочків на дереві, і дзвін дощових крапель, і гуркіт грому, і гудіння бджіл та джмелів – всього іне перелічити. А в тебе що – тільки сім нот?... Нічого не відповіла музика, а тільки лагідно всміхнулася та вкинула у землю сім чарівних зернинок.

Як ви гадаєте, що то були за зернинки? ( сім нот) Показався із землі росток, а потім перший листочок і почало рости деревце. Та деревце незвичне, а деревце музичне А ми сьогодні давайте допоможемо музиці виростити це музичне дерево нашими знаннями та любов'ю до музики

Вихователь: Музика - стародавній вид мистецтва, здатний об'єднувати людей, і в цьому її найбільша сила. Різні за характерами, звичками, поглядами на життя, національністю, пристрастями, моральними принципами завмирають під зливою дивовижних, чаруючих звуків.

Важко жити без музики. Ми чуємо музику усюди: на вулицях, удома, по радіо і по телебаченню, в магазинах, в парках, в концертних залах і на побережжі, іноді в лісі.

Ми не можемо жити без музики. Нам подобається слухати музику, ми любимо танцювати під музику, хтось вміє грати на музичних інструментах

Вихователь: Дорогі, кохані діти,

Хочу я вас запросити

В царство Музики величне,

Незвичайне фантастичне.

Як беретеся за справу –

Виконуйте все на славу:

Завдання робіть сумлінно,

Щоб отримати бали відмінні.

Слухайте музику, співайте,

Усі конкурси відгадайте,

Сперечайтесь, говоріть,

Фантазуйте, мрійте, думайте, творіть.

Діти, а що таке музика? (відповіді дітей)

Учень: Що таке музика? Може це вітер

Ніжно шепоче зажуреним вітам?

Може це гомін веселий, весняний,

Спів заметілі зимовими днями.

Може дзвенять калинові намиста,

Чи то бринить височінь промениста?

Може, це бджоли увечері влітку

Тихо співають, гойдаючи квітку?

Може живе вона в серці людини

Не змовкаючи ані хвилини?

Переплітаються в ній почуття.

Музика – частка людського життя!

Вихователь: Ми всі любимо музику і сьогодні я хочу побачити, чи ви знаєте з чого складається музика , чи гарно співаєте?

Отож, у нас є 2 команди. Перша команда – «Веселі нотки», друга – «Музичні ключики».

Учень:

З чого складається музика?

Світ музичний, світ казковий…

В музиці обов’язково

Трапляються не раз, не двічі

Незнайомці таємничі.

Може літери, чи цифри?

Інші таємничі шифри?

А якщо не можеш ти

Зразу відповідь знайти,

Прочитай, запам’ятай:

Ноти, паузи, ключі.

Назви ці мерщій завчи!

Вихователь: Отже, музика складається із нот, пауз, ключів.

III. Конкурсна програма

1Конкурс Головоломка «Склади слово» (Додаток)

- Із розкиданих букв скласти слова: музика, темп, пісня, мелодія.

Яка команда знає правильну відповідь – піднімає зірочку).1 відповідь – 1 бал.

2 Конкурс « Відгадай загадки» (Додаток)

- За допомогою чого ми можемо відтворювати музику?

Загадки

1. Сам пустий, голос густий,

Дріб вибиває, дітей збирає. (барабан)

2.В лісі народилась,

В майстерні робилась,

А в руках плаче. ( скрипка)

3. Є дерево, не полінце,

Шість дірочок має,

Весело співає. ( сопілка)

4. Саме із вільхи та із дуба,

В роті чорні й білі зуби. ( піаніно)

5. Звук мій дуже голосистий,

Хоч і я не барабан.

Ось круглі клавіші, дивись!

Хто ж я такий?... ( баян)

6. А в мене теж є клавіші.

Мій звук як дивний сон.

Заграти хто відважиться?

Хто ж я?... ( акордеон)

7. Я український інструмент,

Не маю я клавіатури.

Але мій акомпанемент -

Яскравий, гарний. Я … ( бандура)

8. Мій звук незвичний чути скрізь.

Доносять струни свої чари,

Уважно слухай і дивись,

Це ж я відома всім … ( гітара).

9. Вони як квіти називаються,

Чудовим дзвоном заливаються… (дзвіночки)

3Конкурс « Відгадай ребуси» Додаток 1

онкурс «Хто створює музику?»

Учень:

Як багато професій є різних!

Ми в житті зустрічаєм скрізь їх:

Лікар, вчитель, актор, комбайнер,

Дизайнер, космонавт, модельєр…

Ми дізнаємось зараз про тих

Хто без музики жити не міг,

Чиї серце й майстерні руки

Нам дарують чарівні звуки.

Вихователь: Одного разу Гном, гуляючи по парку, почув звуки оркестру. Ніжний спів скрипок і віолончелей, стук барабанів і дзвін тарілок так сподобались Гномику, що йому самому захотілося грати в оркестрі. Але на його прохання диригент відповів: « Я із задоволенням візьму тебе в свій оркестр, Гномику! Але спочатку ти повинен навчитися розрізняти інструменти.»

Ви повинні назвати музичні інструменти. 1 відповідь – 1 бал Додаток 2

Фізкультхвилинка

«Каченята»

Раз-два — всі пірнають,

Три, чотири — виринають,

П'ять, шість — на воді

Кріпнуть крильця молоді,

Сім, вісім — що є сили

Всі до берега поплили,

Дев'ять, десять — обтрусились

І за парти опустились.

5 Конкурс «Головоломка»

Знайдіть 15 дивних речей. Що заважають музикантам грати.

Додаток 3

6Кросворд «Музика»

По горизонталі:

1. Музично-драматичний твір (часто з комедійними елементами), в якому спів чергується з танцями і діалогами. (Оперета.)

5. Струнний клавішний музичний інструмент. (Фортепіано.)

7. Чотириструнний смичковий музичний інструмент високого регістру. (Скрипка.)

8. Мистецтво, що відображає дійсність у звукових художніх образах. (Музика.)

9. Вид музичних (художніх) творів, який характеризується тими чи іншими сюжетними або стилістичними ознаками. (Жанр.)

По вертикалі:

1. Музично-драматичний твір, в якому дійові особи співають у супроводі оркестру. (Опера.)

2. Віршований і музичний твір для виконання голосом або голосами. (Пісня.)

3. Смичковий музичний інструмент, середній за регістром і розмірами між скрипкою і контрабасом. (Віолончель.)

4. Невеликий ліричний музично-поетичний твір для голосу з музичним супроводом. (Романс.)

5. Дерев'яний духовий музичний інструмент високого тону у вигляді прямої трубки з отворами і клапанами. (Сопілка.)

6. Артист, який грає на музичному інструменті. (Музикант.)

7Конкурс «Відгадай пісню»

Ведучий дає послухати всім присутнім уривок пісень, які ви чули в мультфільмах. Завдання просте: необхідно назвати пісню і героя мультфільму, в якому співається ця пісня. Перемагає та команда, яка відгадає найбільше мелодій.

1. «А я все частіше помічаю,

Що мене ніби хтось підмінив.

Про морях і не мрію -

Телевізор мені природу замінив» (Пісенька Матроскіна з м/ф «Простоквашино»).

2. «Ложкою сніг заважаючи,

Ніч йде велика,

Що ж ти, дурненька, не спиш?

Сплять твої сусіди -

Білі ведмеді,

Спи скоріше і ти, малюк.» (Колискова Ведмедиці з м/ф «Умка»)

3. «Я був колись дивною

Іграшкою безіменній,

До якої в магазині

Ніхто не підійде. (Пісенька Чебурашки м/ф «Чебурашка і крокодил Гена»).

4. - Розкажи, Снігуронька,

Де була?

Розкажи-но, мила,

Як справи?

- За тобою бігала,

Дід Мороз,

Пролила чимало я

Гірких сліз. (Пісенька Снігуроньки і Діда Мороза з м/ф «Ну, постривай!»).

5. «На старій залізяці далеко не полетиш,

На старій залізяці далеко не упливеш.

Хороший сидіти в темряві

І перевертати залізяки,

Вся життя твоє зміниться, як тільки підбереш

Той самий пін-код

Пін-код!» (Пісенька Смішариків з м/ф «Смішарики»).

Запасні варіанти

6. «Розтягни хутра, гармошка,

Ех, грай, наярівай!

Співай коломийки, бабка Йожка,

Співай, не розмовляй!» (Пісенька Бабок Єжек з м/ф «Летючий корабель»).

7. «Якщо довго, довго, довго,

Якщо довго по стежинці,

Якщо довго по доріжці

Топати їхати і бігти,

То, мабуть, то звичайно,

То напевно, вірно, вірно,

То можливо, можна, можна,

Можна в Африку прийти» (Пісенька Червоної Шапочки м/ф «Червона Шапочка»).

Перемагає та команда, яка відгадає найбільше мелодій.

8 Конкурс «Караоке»

- Виконайте свою улюблену пісню. За гарне виконання – 5 балів.

Вихователь:Так, музика надихає весь світ, постачає душу крилами, сприяє польоту уяви; музика додає життя і веселість всьому існуючому ... Її можна назвати втіленням всього прекрасного і всього піднесеного

Ніщо так сильно не впливає на душу людини, як чудова музика. Тому вона є вічним, невичерпним джерелом для кожного з нас.

ПІСНЯ «Спасибі, музико» (Сл: Марія Норик Муз: Марія Норик)

Спасибі, музико, тобі

За тепло душі твоєї.

Спасибі, музико, тобі

За чуйність пам'яті моєї.

За те, що є у світі цім

Така велична і чудова.

Що ти заходиш в кожен дім

Завжди прекрасна, світанкова.

IV.Підсумок

- Що нам потрібно робити, щоб музика жила?

Композитор, виконавець і слухач – найважливіші мешканці Барвистої Музики. Саме від них залежить доля музичного твору.

Підведення підсумків конкурсу. Нагородження переможців.

Домашнє завдання

Пригадати пісні, які можна назвати патріотичними.

Список використаних джерел.

1.Урок на тему: Музика розповідає, Балан Ірина Вікторівна За матеріалами: Освіта.ua Дата публікації: 16.04.2009

2.Авраменко Василь. Українські національні танки, музика і стрій..-Голівуд-НюЙорк-Винніпег- К.-Львів: , 1947.- 80с.

3. Від ремесла до творчості: Збірник / Упоряд. Ю.Г. Легенький. – К.: Час, 1990, - 152 с.

4. Савченко О. Я. Розвивай свої здібності. – К.: Освіта, 1998. – 158 с.

5. Тарасенко Г. С. Дивосвіт. – 2-ге вид. – К.: Рута, 2000. – 203 с.

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.