«Шана за подвиг, вдячність за мир»

Урочиста лінійка до Дня визволення Одеси – 10 квітня 1944 року.

Звучить Гімн України

Олена П. Пам'ять — нескінченна книга,

Її не можна переписати.

І коли в серці буває відлига,

Про важливе хоче розказати.

Про безсмертний подвиг народу

В роки Вітчизняної війни,

Як відстоювали свободу

України славні дочки й сини.

У кожного з них була мрія,

Яка повела їх в життя.

І поки жила в них надія,

Сміливо йшли в майбуття.

Не всі вони повернулися

З довгої кривавої війни,

Лише в бронзу, граніт одягнулися

Вітчизни герої — дочки її і сини.

Ліля М. Однією з найбільш визначних подій ХХ століття стала Велика Вітчизняна та Друга Світова війна. В ході цієї найжорстокішої битви цивілізоване людство протистояло гітлерівському фашизму і перемогло його.

Оксана П. Тяжким горем кривава війна пройшлася Причорномор'ям. В Одеській області немає будинку, до якого б не зазирнула смерть, немає родини, де б не зазнали непоправних втрат.

Ліля М. Одеса — великий промисловий і культурний центр України, порт на північно-західному узбережжі Чорного моря. В перші ж тижні війни Одеса стала прифронтовим містом. Було видано наказ про оборону Одеси «до останньої можливості».

Оксана П. Близько 55 тисяч одеситів вступили до народного ополчення та до винищувальних батальйонів. З 5 серпня 1941 року протягом 73 днів війська та населення міста героїчно відбивали наступ німецько-фашистських та румунських військ.

Ліля М. Чорноморський флот забезпечував морське сполучення і прикривав Одесу з моря.

Захисники міста під Одесою завдали великих втрат четвертій румунській армії - було виведено з ладу понад 160 тисяч бійців ворога, близько 200 літаків, до 100 танків. Населення Одеси мужньо переносило тягар облоги - систематичні нальоти ворожої авіації та артилерійські обстріли, нестачу продовольства, медикаментів. У цих важких умовах жодного дня не припинялася робота фабрик та заводів.

Оксана П. До 9 квітня 1944 року місто було окуповане ворогом, але боротьба не припинялася. В Одесі та передмісті діяло 6 партизанських загонів та 45 підпільних груп, базою яких в часи окупації були одеські катакомби - складний лабіринт підземних галерей, які утворилися в результаті видобутку каменя-черепашника.

Ліля М. Катакомби були непереможною фортецею під землею. Нині в катакомбах біля села Нерубайського створений підземний музей, який відтворює партизанський табір часів війни.

Марія У. «...Я мріяла стати кулеметницею і хоробро битися. Коли почалася війна, я була вже готова, склала на «відмінно» кулеметну справу. Я потрапила — яке це було щастя для мене! — до Чапаївської дивізії. Я зі своїм кулеметом захищала Одесу... На вигляд я, звичайно, дуже слабенька, маленька, худа. Але я скажу правду: у мене жодного разу не затремтіла рука. Спочатку я ще боялася. А потім все пройшло... Коли захищаєш дорогу, рідну землю і свою сім'ю (у мене немає рідної сім'ї, і тому весь народ — моя сім'я), тоді стаєш дуже хороброю і не розумієш, що таке боягузтво...»

Лист Ніни Онілової, 20-річної кулеметниці, до актриси В.М'ясникової, виконавиці ролі Анки-кулеметниці у фільмі «Чапаев». (Н. Онілова загинула при обороні Севастополя.)

Оксана П. Вічний вогонь палає,

Дзвонить у долі століть.

Вічний вогонь закликає:

Щастя живих бережіть!

Вічний вогонь клекоче:

Люди, не треба війни,

Щоб не вмирали дочки,

Сестри, батьки і сини.

Вшануэмо пам’ять загиблих хвилиною мовчання.

Звуки метронома

Ліля М. 10 квітня 1944 року Армія, Чорноморський флот при активній підтримці партизанів та підпільників звільнили Одесу від фашистів.

Оксана П. Подвиг визволителів неможливо забути: за одну ніч було знищено і захоплено близько 450 танків, 950 гармат різного калібру, 12 тисяч автомашин; ворог залишив на полі бою 27000 солдатів та офіцерів, майже 11 тис. чоловік було узято у полон.

Ліля М. Подолавши опір ворога, війська з допомогою партизанів і підпільників визволили Одесу.

До ранку 10 квітня над знаменитим будинком оперного зметнувся прапор свободи. Під час окупації в місті загинули 82 тисяч жителів, 78 тисяч людей були вивезені на примусові роботи до Німеччини.


Оксана П. 8 травня 1965 року Одесі присвоєне звання "Місто-герой".

Анастасія У. Наш народ непереможний

Звертаюсь я до тебе, Україно,

Земле рідна, матінко моя.

Не забуду я ніколи, як в руїнах

Опинилась ти, коли прийшла війна.

Як по полю танки із хрестами

Поповзли, мов чорні павуки.

Не забуду, як над селами, містами

З'явилися фашистські літаки.

Олена П. Але наш народ непереможний,

Наші люди нездоланні і міцні.

Захищати Батьківщину ставав кожний,

Наближаючи кінець жорстокої війни.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.