Повернутися до звичайного режиму

Спортивно-розважальне свято «Козацькі забави»

Підготувала вчитель ЛФК та фізкультури, кл. керівник 9 класу Гаврилюк О.П.

Мета.Розвивати бажання в учнів вести здоровий спосіб життя. Поглибити знання учнів про традиційні свята українців, звичаї,обряди, народні ігри та забави. Виховувати прагнення бути сильними, сміливими, дружніми. Познайомити з народними традиціями здорового способу життя українців.

Обладнання.Магнітофон, 2 пари чобіт, 2 мішки, вареники, 2 глиняних миски, ложки, 4 склянки (з них 2 з водою), картопля, 2 гімнастичні обручі , грамоти для нагородження.

Вступне слово вчителя:

Добрий день дорогі діти, шановні гості!

Сьогодні ми з вами, зібрались, щоб весело і з користю провести час.

В народі говорять:"Зима прийшла і «празників» привела". І дійсно: взимку майже щодня – свято.

Ведучий . Зимові свята починаються4 груднязі святаВведенняв храм Пресвятої Богородиці,«коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінніпочинає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж доБлаговіщення(7 квітня).

Ведучий . Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

Ведучий . На перший зимовий місяць, 13 грудня, припадає свято Андрія. В ніч під Андрія хлопці мають найбільші права – єдина ніч в році, коли парубкам вибачають люди всі бешкети.

Ведучий . 17 грудня – святої Варвари. Оскільки Варвари вважалось жіночим святом, то його відзначали представниці «слабкої статі». Покровителька вишивання – свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила.

Ведучий . 18 грудня – відзначали Сави.

Ведучий. 22 грудня – Ганни.

Традиційно в цей день дівчата збиралися на свої дівочі громади, щоб остаточно обговорити як святкуватимуть різдвяні свята, які вже не за горами

Ведучий. 19 грудня – Свято Святого Миколая найбільш улюблене дітьми, бо Миколай – захисник усіх бідних і знедолених. А ще він приносить дітям подарунки.

Ведучий . 6 січня – Святвечір.

Кожна господиня на Україні встає раненько, щоб приготувати на вечерю аж 12 пісних страв.

На столі головною стравою являється кутя і узвар. Прикрашає стіл дідух (уквітчаний сніп жита чи пшениці). А ще цей вечір у народі носить назву – Багата Кутя.

Ведучий. 7 січня – святкують Різдво. Це день коли народився Іісус Христос.

Ведучий .Тиждень по коляді, напередодні Нового року 13 січня – Щедрий вечір, або день преподобної Меланії. В цей вечір ватаги дівчат і дітей ходять по хатах і щедрують. Молодь водить Меланку (переодягненого у дівочий одяг хлопця). Це традиційний Новорічний обряд.

Ведучий. А перший день нового року ще називають 14 січня - День Василя.

Ведучий. Хрещення або Водохреща припадає на 19 січня. У цей день по всій Україні святять воду (хрестять маленького Ісуса Христа).

Ведучі.

-Здоровенькі були!

-Доброго вам здоров’я!

-Правда чудові ці фрази?

-Вони нас зближають з вами одразу

-Сьогодні, гадаю, якраз буде вчасно,

-Щоб був у нас справді чудовий настрій!

-Упоравшись з ділом, хіба нам не варто

-Зустрітися з грою, піснями і жартом?!

Ведучий . З давніх – давен український народ найголовнішою цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть, вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров’я: « Здоровенькі були! », « Дай, Боже, здоров’я! », « Доброго вам здоров’я! », « Бувайте здорові! », « Ходіть здорові! » та інші.

Ведучий. Ще з часів Київської Русі наші пращури цінували здоров’я, загартованість, спритність. Свою силу, винахідливість, кмітливість вони проявляли в іграх, забавах, які часто проводили на традиційні свята українців.

Отож, розпочинаємо свято сильних, спритних, обережних, вільних, кмітливих людей – козаків!

Ведучий. Оцінюватиме змагання журі у складі:

Ведучий . Тож запрошуємо наших учасників до привітання. У нас є дві команди одна «Дзвіночки» друга «Козачки».

«Дзвіночки»: «Дзвонять весело дзвіночки – ми України сини й дочки».(команда вигукує разом).

«Козачки»: «Нехай знає рідна мати – вільна Україна. Козаки ми ще маленькі – зате гідна зміна»(команда вигукує разом).

Ведучий. Команди представте своїх капітанів.

Ведучий . Розпочинаємо 1 конкурс «Спритні чоботи»: Є дві пари чобіт 45 розміру. Учасники по черзі взувають чоботи, добігають у них до стільця, який розташований на відстані навпроти кожної команди, повертаються і передають чоботи наступному учасникові. (звучить музика).

Ведучий . А зараз наступний 2 конкурс «Посадка і збирання картоплі»:

Перший учасник команди біжить, тримаючи у руці картоплину, до «городу» - обруча, який покладений перед кожною командою на відстані 8 метрів, «саджає» - кладе картоплю, повертається до команди, передає естафету. Наступний учасник біжить до городу, « збирає урожай» - забирає картоплю і повертає до команди. Завдання по черзі виконує вся команда. Перемагає команда, яка першою зібрала врожай.(під час проведення конкурса звучить музика).

Ведучій. А зараз наші учасники присядуть та трошки відпочинуть, а ми тим часом проведемо з ними 3 конкурс «Козацька кмітливість»:

Команда, яка відповідає першою, отримує бал. Читаємо швидко.

§ Кого називали козаком? (Вільну людину).

§ Хто стояв на чолі козацького війська? (Гетьман).

§ Яке свято святкують 19 грудня? (Святого Миколая).

§ Як називали хати, в яких жили козаки? (Курінь).

§ Де розташовувались козацькі табори? (Запорізька Січ).

§ Про яку деталь козацького вбрання казали: «Широкі, як Чорне море». (Шаровари).

§ В який день святкують Різдво? ( 7 січня).

§ Як називалась козацька зачіска? (Оселедець).

§ Яку назву має варена пшениця на святвечір?(кутя).

§ Коли святкують новий рік за церковним календарем?( з 13 на 14 січня).

Ведучий. Наступний 4 конкурс «Вершники»: Як відомо, козаки вміли швидко бігати, навіть доганяли й ловили дикого коня. Справжній козак в огні не горить в воді не тоне, та й з коня його скинути неможливо. Дуже вправними і сміливими вершниками були козаки. А чи вміють швидко бігати учасники наших змагань? Ми проведемо конкурс «Вершники». Учасникам потрібно стримувати поміж ніг «м’яча-коня», у руках тримати – «палицю- шаблю». Потрібно дострибати до підвішеної кульки, торкнутися шаблею кульки, повернутися назад та передати естафету іншому учаснику. Перемагає та команда чиї учасники швидше впораються.(звучить Музика)

Ведучий. Наступний 5 конкурс «Приготування кулеші»: Біля кожної команди – стоять два стільчики на відстані 3 метри один від одного, на одному стоїть склянка з водою, на іншому пуста склянка, у першого учасника в рука ложка, він набирає воду ложкою, несе та виливає в пусту склянку, повертається до команди, передає ложку наступному учаснику. Перемагає команда, яка першою переллє воду в іншу склянку.(звучить музика)

Ведучий. А зараз нас чекає наступний 6 захоплюючий конкурс «Як козаки через річку переправлялись»: Кожна команда отримує 1 гімнастичний обруч. Перший учасник стоїть нібито «на другому березі річки» - на відстані 8 метрів навпроти своєї команди в середині обруча. За сигналом біжить до команди, накидує обруч обручна наступного учасника залишається, а другий вертається за наступним, і так далі, поки вся команда не переправиться на «другий берег річки». Виграє команда, яка виконала завдання швидше.(звучить музика)

Ведучий . Наступний 7 конкурс. «Майстерні художники»: На прикріплених аркушах паперу кожна команда повинна намалювати козака на повний зріст. Один учасник біжить – малює голову, повертається, тоді наступний – тулуб і т.д. Виграє команда, яка швидко, згуртовано, акуратно і точно намалює козака.(звучить музика).

Ведучий . Наступний 8 конкурс «Втеча з полону»: Біг у мішках. Перший учасник кожної команди стоїть в мішку. За сигналом виконує пресування стрибками в мішку до позначки та назад до команди. Виконують всі учасники команди. Виграє команда, яка першою завершить естафету.(звучить музика).

Ведучий. А зараз нас чекає 9 конкурс «капітанів»: (капітани виходять під музику):

1 завдання - «ХТО КОГО ПЕРЕТАНЦЮЄ».
Козацький танець був не просто танцем для душі. Це були спеціальні акробатичні вправи, які допомагали козаку навіть у бою.
Козак, як вихор, міг із шаблею в руках, вистрибуючи, виконувати спеціальні елементи танцю.

Отож, спробуйте і ви свої сили в танці. Умови конкурсу: хто довше танцюватиме навприсядки, той – переможець.(звучить музика «гопак»).

2 завдання «повітряна кулька»: капітани двох команд за сигналом повинні пробити повітряну кульку, хто швидше той – переміг.(звучить музика).

3 завдання - «смачні варенички»:У двох мисках насипано вареники порівно у кожну, капітанам потрібно на швидкість їх з’їсти.(звучить пісня про пироги).

Ведучий . А зараз учасники вас чекає останній 10 конкурс нашого розважально-спортивного свята. «Хто сильніший»: Перетягування каната двома командами. (звучить музика).

Ведучий .
Хай не буде суперечок
Серед нас ніколи!
Нехай спорт нас об`єднає
В нашій рідній школі!

Ведучій2
Здорові діти – нація здорова,
Багата Україна і чудова.
Тож здоровими ростіть,
В майбутнє добрими ідіть.

Ведучій 1. Слово для підведення підсумків змагань надається журі.

Нагородження учасників (звучать фанфари).

ВЧИТЕЛЬ.
Ось і закінчилися змагання. Наші команди показали, що вони - гідні нащадки славного козацького роду, справжні козаки.
Навчайтеся бути здоровими! І навчайте цього інших людей, що оточують вас.
Успіхів вам і здоров`я!

(звучить козацький марш)

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.